Ştiri

• Care este specificul jurnalismului de revistă? Prin ce se deosebește o revistă de un ziar? Cum să atragem atenția cititorului de azi și care sunt elementele-cheie ce fac atractivă o publicație periodică? Sunt doar câteva întrebări la care discipolii ȘSAJ au răspuns în cadrul cursului Jurnalism de revistă. Cea care i-a inițiat în lumea revistelor a fost Ludmila Andronic, expertă în comunicare.

• Un jurnalist profesionist știe să separe faptele de opinii, să respecte echilibrul surselor, să evite stereotipurile și să nu discrimineze, să fie tolerant, să dea dovadă de gândire critică și, nu în cele din urmă, să respecte Codul deontologic al ziaristului. Sunt doar câteva dintre principiile fundamentale memorizate de către discipolii ȘSAJ. Toate au fost învățate în cadrul cursului Etica și Diversitatea în Mass-Media. Împreună cu studenții a lucrat Nadine Gogu, directoarea executivă a Centrului pentru Jurnalism Independent (CJI).

• Are un reporter dreptul să fotografieze oamenii în stradă sau în spații publice? Dar în cele private? Cum și în ce condiții jurnalistul își poate proteja sursele? Ce poate face un ziarist atunci când i se îngrădește accesul la informație? Ce este judecată de valoare și ce riscă jurnalistul atunci când răspândește informații false și, astfel, lezează demnitatea și onoarea unei persoane? Sunt doar câteva dintre întrebările abordate de către studenții ȘSAJ în cadrul cursului Legislația Mass-Media.

• Reportajul, portretul (feature), necrologul și documentarul de presă sunt câteva dintre genurile jurnalistice noi, însușite cu succes de către studenții Școlii de Studii Avansate în Jurnalism. Toate au fost studiate, timp de cinci zile, în cadrul cursului Articole lungi, ținut de Alina Radu, directoarea publicației „Ziarul de Gardă”. Tinerii au testat observația proprie, au fost martori oculari ai unui eveniment, au făcut cu lux de amănunte portretul unei persoane și au învățat să scrie un necrolog.

• Cum intervievăm persoanele timide și cum să primim răspunsuri de la oamenii care, deși au ceva de spus, nu au obișnuința să vorbească? Despre „ingredientele” unui interviu reușit și felul în care pot fi utilizate acestea studenții ȘSAJ au aflat de la Mihaela Gherasim, reporteră la Proiectul TV „Pur și Simplu”, realizat de Radio „Europa Liberă”. De la ea, timp de cinci zile, viitorii ziariști au învățat să formuleze întrebări interesante - incomode chiar, pe alocuri -, să aleagă tema și personajul relevant pentru un interviu.

• Comerțul cu droguri și reținerea celor care vând droguri sunt subiectele cel mai frecvent abordate de jurnaliști, atunci când este vorba de combaterea consumului de stupefiante. Cum se manifestă, însă, stigmatizarea socială a consumatorilor de droguri şi care este rolul presei în reflectarea unor astfel de situații? Subiectul a fost dezbătut la Clubul de Discuţii al ȘSAJ, și care a avut drept scop responsabilizarea viitorilor jurnaliști.

• Ce este și cu ce începe o știre? Care este structura ei și la ce întrebări trebuie să răspundă aceasta? Ce sunt obiectivitatea, imparțialitatea și echidistanța? Cum alegem unghiul de abordare și cum lucrăm cu sursele anonime? Ce este și cum depistăm o știre falsă? Sunt doar câteva dintre întrebări care au stat la baza unuia dintre cele mai importante cursuri de la ȘSAJ - „Știrea”.

Timp de șase zile, împreună cu studenții au lucrat instructoarele Diana Railean, reporteră la Radio „Europa Liberă” și Elena Robu, editoră la PRO TV Chișinău.

• Rolul fotografiei într-un material jurnalistic este unul din ce în ce mai mare, iar imaginea devine tot mai utilizată în presa scrisă și cea online. De multe ori se întâmplă ca cititorul mai întâi să remarce imaginea și doar după asta să citească - sau nu - textul. Cum să conturăm un subiect în imagini? Cum să imortalizăm momentul și să atragem atenția cititorului? Sunt întrebări, la care discipolii ȘSAJ au răspuns în cadrul cursului de Fotojurnalism. Iar secretele fotografiei reușite le-au fost descoperite de către instructorul Nicolae Pojoga.

• Cum prezentăm bărbatul și femeia în fotografie, dar și în alte materiale jurnalistice? Ce au de câștigat bărbații de la egalitatea de gen? De ce este necesară implicarea femeilor în politică și în procesele decizionale și cum este munca de jurnalistă sau fotojurnalistă? Sunt câteva dintre subiectele abordate în cadrul primului Club de discuții la ȘSAJ, la care au participat jurnalistele suedeze Gunnel Bergström și Maria Dahmén, și fotojurnalista Åsa Sjöström.

• Semestrul I de studii a debutat, la Școala de Studii Avansate în Jurnalism, cu inițierea în lumea mass-media. Cu o durată de trei zile, cursul „Introducere în jurnalism” a făcut o prezentare generală a structurii spațiului mediatic din Republica Moldova, dar și a principiilor de funcționare a jurnalismului. Alături de studenții a lucrat instructoarea Sorina Ștefârță, directoarea școlii.