Ştiri

• „Cronica de carte în ziare, reviste, bloguri și Facebook” a fost tema dezbaterii publice găzduită vineri, 19 mai, de Școala de Studii Avansate în Jurnalism. S-a întâmplat în cadrul unui eveniment de amploare, desfășurat în săptămâna curentă la Cahul, Chișinău și Bălți - Zilele Literaturii Române, ediția a treia.

• După ce au învățat să scrie știri și să realizeze interviuri și reportaje pentru radio sau televiziune, discipolii ȘSAJ au început munca la cel mai important proiect al lor - Lucrarea Finală. Pentru un rezultat reușit, tinerii vor trebui să respecte și să pună în aplicare toate bunele practici pe care le-au învățat pe durata cursurilor la Școala de Studii Avansate în Jurnalism, precum și să dea dovadă de obiectivitate, acuratețe, originalitate, corectitudine, inspirație și echidistanță. Prezentarea publică a lucrărilor va avea loc pe 30 și 31 mai.

• Ultimul curs din anul academic 2016-2017, Jurnalismul comunitar, i-a dus pe studenții ȘSAJ într-o localitate pitorească din raionul Căușeni - satul Săiți, căruia i-a și fost dedicat ziarul Vatra”, rezultat din această vizită. Discipolii școlii au reușit să reflecte perfect, în cele opt pagini, spiritul și identitatea locului.

• Odată încheiată luna aprilie, la Școala de Studii Avansate în Jurnalism s-au încheiat și cursurile. După cele opt luni de studii - timp în care studenții au învățat să scrie știri, reportaje, interviuri, anchete reportericești etc. - tinerii jurnaliști s-au întâlnit cu managerii mai multor instituții de presă de la noi și au discutat cu ei despre ofertele de angajare, despre salarii și posibilitățile pe care le oferă tinerilor jurnaliști piața mass-media din Republica Moldova. Întâlnirile au avut loc în cadrul Zilelor Carierei, organizate anual la ȘSAJ.

• Poziție: expert național/internațional pentru organizarea a două ateliere format ToT la Școala de Studii Avansate în Jurnalism (www.scoaladejurnalism.md), proiect al Centrului pentru Jurnalism Independent.

Responsabilități:

• Lumea virtuală a devenit o parte importantă din viața noastră. Astăzi, cu ajutorul internetului, poți asculta postul preferat de radio, poți urmări în direct o emisiune TV ori poți citi cele mai proaspete știri. Pentru a-și ține cât mai aproape cititorul, ascultătorul sau telespectatorul, jurnaliștii tind să se adapteze la noile tehnologii informaționale. Cum să țină pasul cu concurența și să combine conținutul original cu viteza maximă, discipolii Școlii de Studii Avansate în Jurnalism au aflat în cadrul cursului Jurnalismul digital.

• Cum sesizăm importanța evenimentelor care se întâmplă zilnic în societate? Cum să identificăm cauza problemei și cum să reflectăm corect subiectele sensibile? De ce este important să scriem despre omul simplu și problemele care îl preocupă? Răspunsuri la aceste întrebări discipolii Școlii de Studii Avansate în Jurnalism le-au aflat de la  instructoarea cursului Jurnalism social - Elena Cioina, manager media la platforma www.e-sanatate.md

• Ultima săptămână din luna martie a adus la ȘSAJ cursul de Jurnalism de mediu. Timp de cinci zile studenții au analizat reportaje TV pe teme de ecologie, au lucrat la identificarea subiectelor, au citit legi și regulamente, au studiat site-urile instituțiilor publice și ale ONG-urilor de profil și, bineînțeles, au scris câteva articole. Împreună cu discipolii Școlii a lucrat Lilia Curchi, redactor-coordonator la revista „Natura” și directoarea executivă a Asociației Jurnaliștilor de Mediu și Turism Ecologic.

• Jurnalismul de investigație devine, pe an ce trece, una dintre cele mai captivante ramificații ale presei, iar tot mai mulți ziariști sunt tentați să scoată la lumină adevărurile ascunse. Cum să identificăm o problemă ce prezintă interes public? Cum să „citim” corect declarațiile de avere ale demnitarilor, bazele de date ale instituțiilor publice și cum să întocmim o solicitare de informație? Despre asta și multe alte lucruri utile discipolii ȘSAJ au discutat cu instructoarea Alina Radu, directoarea publicației „Ziarul de Gardă”.

• Vrei să lucrezi în televiziune, să moderezi o emisiune radio ori să lansezi un portal cu cele mai calitative știri? Sau, poate, îți dorești să creezi un ziar ori o revistă? Dacă răspunsul tău e „Da!”, te așteptăm în cel mai bun loc pentru a pune temelia unei cariere în media - Școala de Studii Avansate în Jurnalism!

Cine suntem noi