Admitere

Ai absolvit un colegiu sau ești în ultimul an de facultate – fie la zi, fie cu frecvență redusă? Ți-ai luat licența într-un domeniu, dar vrei să faci (și) jurnalism? De 13 ani, Școala de Studii Avansate în Jurnalism este locul unde, în doar zece luni, înveți meseria de jurnalist de la cei mai buni profesioniști locali și internaționali.

Ce este ȘSAJ?

Școala de Studii Avansate în Jurnalism este un proiect ambițios al Centrului pentru Jurnalism Independent din Moldova, care vine să răspundă celor mai noi tendințe în materie de predare/învățare și practicare a meseriei de jurnalist, într-o lume în care Convergența și Inovația dictează regulile în jurnalismul de calitate. Noi nu suntem o instituție de învățământ clasică, dar nu anulăm importanța elementelor care fundamentează dintotdeauna jurnalismul. Noi aducem noutatea, interactivitatea și tehnologiile în procesul de formare a jurnalistului universal al secolului al XXI-lea.

Ce vei învăța la ȘSAJ?

Studenții ȘSAJ vor învăța de la cei mai buni jurnaliști și experți media de la noi și de peste hotare pe ce și din ce este construită profesia de jurnalist, care îi sunt pilonii și cum aceștia pot fi ancorați în realitățile mereu în schimbare și inovare ale mileniului al treilea. Știri, reportaje și interviuri, new media, storytelling și design, arta sunetelor și a imaginii video, fotografia, blogging-ul și vlogging-ul, acestea și multe altele fac parte din oferta noastră educațională pentru tine, unică în țară.

Tot la ȘSAJ vei testa aplicații, realiza propriile produse media, întâlni personalități din politică, economie sau business, dar și participa în proiecte media locale și internaționale, incluzând vizite de studiu în România și Germania.

Ce trebuie să faci pentru a deveni studentul ȘSAJ?

Pentru a fi printre studenții celei de-a 14-a promoții este suficient să ai studii superioare sau să fii în ultimul an de facultate/colegiu – la zi sau cu frecvență redusă, și să ai ambiție, perseverență, curaj și dorință de a face jurnalism de calitate.

REGULAMENTUL DE ORGANIZARE ȘI DESFĂȘURARE A ADMITERII LA ŞCOALA DE STUDII AVANSATE ÎN JURNALISM (ȘSAJ)

1. DISPOZIŢII GENERALE

1.1. Admiterea la Şcoala de Studii Avansate în Jurnalism (ŞSAJ) se efectuează pe bază de concurs. La concursul de Admitere pot participa:

• cetăţeni ai Republicii Moldova, deţinători ai diplomei de studii superioare universitare, studii medii de specialitate sau studenții din ultimul an de facultate fie la zi, fie cu frecvență redusă, indiferent care ar fi domeniul;
  • candidaţi din toate localităţile Republicii Moldova, precum și din oraşele Bender, Tiraspol şi UTA Gagauz Yeri;

1.2. Studiile sunt cu plată (sunt acceptate şi sponsorizări din partea instituţiilor media, neguvernamentale, comerciale). Cei mai buni studenţi beneficiază de burse şi reduceri la taxa de studii.

2. ÎNSCRIEREA LA CONCURSUL DE ADMITERE

2.1. Selectarea candidaţilor se face în baza dosarului care va cuprinde:

• CV-ul
  • Formularul candidatului (care poate fi descărcat AICI)
  • Un eseu pe o temă la alegere/articol publicat (dacă există)
  • Copia diplomei de studii superioare/medii de specialitate sau un certificat care să confirme că sunteți student(ă) în ultimul an de facultate
  • Copia buletinului de identitate

2.2. Dosarul de înscriere la concursul de admitere se depune la sediul Şcolii de Studii Avansate în Jurnalism (or. Chișinău, str. Veronica Micle 1/1, et. 2) sau online: grabacov@scoaladejurnalism.md.

2.3. După expirarea termenului de înscriere la concurs, candidaţii nu mai pot solicita schimbarea datelor în dosar.

3. DESFĂŞURAREA CONCURSULUI  DE  ADMITERE

3.1 Concursul de admitere se va efectua în trei etape, iar rezultatul Admiterii se va calcula în baza următoarei formule:

• A=mD+mT+mI
  • A-admitere
  • mD-medie Dosar
  • mT-medie Test
  • mI-medie Interviu

3.2.Candidaţii la concursul de Admitere vor susţine o probă de aptitudini în scris, iar ulterior un interviu cu membrii Comisiei de Admitere (patru la număr).

3.3 Probele de Admitere se vor desfăşura în timp de o săptămînă din momentul încheierii perioadei de depunere a dosarelor.

4. ÎNMATRICULAREA CANDIDAŢILOR

• Înmatricularea se face strict în ordinea descrescătoare a mediei de concurs a candidaţilor.
  • În cazul când în urma concursului de Admitere nu au fost acoperite toate locurile existente se va desfăşura un concurs repetat la locurile neacoperite.

5. DISPOZIŢII FINALE

5.1. Candidaţii admişi la studii vor încheia cu ŞSAJ un contract întocmit în baza „Contractului-tip privind instruirea în Jurnalism”.

Mai multe detalii despre ȘSAJ puteți afla aici:

Pagina web a ȘSAJ

Pagina de Facebook a Școlii

Contul de Instagram al Școlii

și la numerele de telefon: 022 92 94 40, 068 355 570 (Ghenadie Râbacov, coordonator academic).

Școala de Studii Avansate în Jurnalism – Școala TA de Jurnalism!